Radyofrekans Tedavisi

Radyofrekans ablasyon tedavisi veya RFA, vücuttaki tümörlerin, nodüllerin veya diğer büyümelerin boyutunu küçülten minimal invaziv bir tekniktir. Radyofrekans, iyi huylu ve kötü huylu tümörler, bacaklarda kronik venöz yetmezlik ve ayrıca kronik Bel, Sırt ve Boyun Ağrısı gibi bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılır. Biz Ağrı Doktorum olarak bu tedaviyi Ağrı tedavileri için kullanmaktayız.

Radyofrekans Tedavisi
Radyofrekans Tedavisi

Prosedür bir iğne biyopsisine benzer ve vücuda iğne benzeri bir prob yerleştirilmesini içerir. Radyofrekans dalgaları, probdan çevredeki dokuya gönderilir ve bu da yakındaki hücrelerin ölmesine neden olur. Bu hücreler öldükçe, bağışıklık sistemi onları uzaklaştırır, bu da bir iç reaksiyona neden olur ve genellikle nodülün küçülmesine neden olur.

Probun ucunu doğru konuma yerleştirmek için sağlık hizmeti sağlayıcısı ultrason veya diğer görüntüleme tekniklerini kullanır.

Radyofrekans ablasyonu bir ofis veya ayakta tedavi ortamında yapılabilir ve genel anestezi gerektirmez. Prosedür için rahatlamanıza yardımcı olacak bir ilacın yanı sıra probun yerleştirildiği cilt bölgesi için lokal anestezi uygulanır.

Radyofrekans ablasyon uygulanan çoğu kişi  aynı gün eve gidebilir ve 24 saat içinde normal aktivitelerine dönebilir.