Gerilim Tipi ve Kronik Baş Ağrıları Tedavisi

Gerilim Tipi ve Kronik Baş Ağrıları

Gerilim baş ağrısı, baş ağrıları içinde en sık görülen tiptir. Çevresel faktörlerin değişmesi ve ekonomik sorunlar gibi pek çok psikolojik sorun sonucu yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi ile ortaya çıkan şiddetli baş ağrısıdır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı
Gerilim Tipi Baş Ağrısı Örnek Videomuzu https://www.instagram.com/agridoktorum Linkinden İzleyebilirsiniz.

Baştaki veya boyundaki kasların kasılması stres veya huzursuzluk, uzun süre aynı pozisyonda oturma, trafik kazası gibi bir darbeye veya depresyona bağlı olabilir. Çoğu kez hasta kendi kendisine migren tanısı koyar. Oysa hem mekanizma hem de tedavi yönünden gerilim baş ağrısı migrenden çok farklı bir biçimde ele alınmaktadır. Migrenli hastalar kuytu sessiz bir yer ararken gerilim baş ağrısından yakınan hastalar tam tersi gezmek dolaşmak isterler. Gerilim baş ağrısı migrenin aksine tek bir bölgeyi tutmaz. Daha yaygın bir seyir gösterir. Gün ilerledikçe şiddetlenir. Saatler boyunca sürer gider. Migrende ağrı öncesinde görülebilen görme bozukluğu ve diğer belirtiler gerilim baş ağrısında yoktur. Gerilim baş ağrısında baş, boyun ve omuz bölgesi kaslarında basınç uygulamakla yansıyan ağrının ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici noktaların ortaya çıkması önemli bir bulgudur. Gerilim baş ağrısının en önemli özelliği genellikle boyun bölgesinden başlayarak tepeye doğru yükselmesi ve sıkıştırıcı bir ağrı şeklinde seyretmesidir.

Kronik baş ağrısı günlük yaşantıda kısıtlılığa neden olan baş ağrısıdır. Kronik günlük baş ağrılarında uzun süreli ve etkin tedavi, ağrının sıklığı ve şiddetinin azalmasını sağlayarak başarılı olabilir. Epizodik baş ağrıları, migren ya da gerilim baş ağrıları olanlarda çok sık ağrı kesici ilaç alan kişilerde gelişir. Haftada iki günden fazla ağrı kesici veya analjezik ilaç kullanıyorsanız ‘rebound’ baş ağrısı ile karşılaşmanız daha yüksektir. Ancak kronik günlük baş ağrılarına sebep daha ciddi durumlar söz konusu olabilir. Bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Beyin içindeki veya etrafındaki kan damarları ile ilgili sorunlar, inme
  • Menenjit gibi enfeksiyonlar
  • Çok yüksek veya çok düşük kafa içi basıncı
  • Beyin tümörü
  • Travmatik beyin hasarı

Migren Doktorum kliniğine başvurmuş hastalarımızın büyük bir kısmı daha önceden diğer hekimlere başvurmuş, klasik tedavi yöntemleri ile kısmi fayda görmüş veya görmemiş hastalardır. Gerilim baş ağrısı ve kronik baş ağrıları için doğru teşhisi koymak ve ona göre tedavi uygulamak gerekmektedir. Migren Doktorum ile baş ağrısı tedavisi hastanın durumuna göre kombine olarak yapılmaktadır. Tedavinizin öncesinde ve tedavi sürecinde sizinle sadece Uzm. Dr. Ahmet Dalmızrak ilgilenmektedir.